Porovnávací mapa Havlíčkobrodsko - historická a současná mapa regionu s aplikací MAP Explorer
Porovnávací mapa Havlíčkobrodsko nabízí jedinečný pohled na vývoj regionu. Tato historická a současná mapa umožňuje fascinující srovnání území během 300 let.
Základem porovnávací mapy je Velká Müllerova mapa Čech, která byla dokončena v roce 1720 a její první výtisky pochází z let 1724 a 1725, tedy přesně před 300 lety! Poznejte netradičním pohledem vývoj území dnešního Havlíčkobrodska díky této unikátní porovnávací mapě!
MÜLLEROVA MAPA ČECH
Je jedním z nejkrásnějších a nejcennějších kartografických děl naší minulosti. Svými rozměry, obsahem, kartografickým i výtvarným zpracováním předčí mnohé jiné mapy domácí i zahraniční. Je vyhledávána nejen sběrateli, ale ke svému studiu ji využívají jak geografové, tak i historikové, historičtí geografové, historikové umění, krajinní ekologové a další odborníci. Müllerova mapa, která vznikla na základě vojenských, správních a hospodářských požadavků rakouské monarchie, totiž poskytuje velmi cenné údaje o krajině Čech na počátku 18. století. Podrobně jsou zde kromě topografického obsahu (sídla, vodstvo, schematický reliéf a zeleň, komunikace) zakresleny také zemědělské usedlosti, zaniklé osady, mlýny, vinice, doly na těžbu nejrůznějších nerostných surovin, hutě, sklárny, poštovní stanice a mnoho jiných informací vysvětlených v legendě. Reliéf je znázorněn kopečkovou metodou se stínováním, velká pozornost je věnována zejména říční síti. Největší zajímavostí mapy je však detailní zakreslení sídel a hospodářských činností. Müllerova mapa zachycuje Čechy v měřítku 1 : 132 000 a je největší starou mapou Čech – dohromady má 25 sekcí, po jejichž složení měří mapa 280 × 240 centimetrů. Mapa má velmi působivou uměleckou výzdobu, kterou navrhl jeden z nejvýznamnějších českých malířů vrcholného baroka Václav Vavřinec Reiner. V pravém horním rohu jsou umístěny alegorie českých řek ztvárněné jako lidské postavy, v dolních rozích malíř zpodobnil české hospodářství, v levém horním rohu je zachycena podoba Pražského hradu a Karlova mostu a na vše dohlíží svatý Václav, který zemi odevzdává pod ochranu Panny Marie. Po revizích a schválení čistokresby českým stavovským výborem v roce 1720 zahájil augšpurský rytec Michael Kauffer práce na zhotovení 25 měděných desek, z nichž se tiskly jednotlivé listy.
Co se v regionu změnilo za 300 let?
Když v roce 1724 vyšla Müllerova mapa Čech, celá Evropa včetně Českých území byla pod vlivem velkého barokního rozkvětu. Zároveň s tímto kulturním rozkvětem byla ale čeština vytlačována a stávala se jazykem pouze nevzdělaných vrstev. Jazykem vzdělanců byla němčina, Müllerův mateřský jazyk, a proto jsou v jeho mapě názvy měst, obcí či vodních toků uvedeny v jazyce německém a vysvětlivky v legendě v němčině a latině (pro tuto mapu jsme legendu přeložili do češtiny). V případě Tachovska musíme vzít v potaz ještě jeden důležitý aspekt: tato oblast byla v 18. století osídlena především obyvateli německé národnosti, a proto i většina názvů byla tehdy známá pouze v němčině. Když blíže pohlédnete na Müllerovu mapu a jeho vyobrazení sídel, zjistíte, že jejich rozlišení je velmi jednoduché. Kruh olemovaný „prstencem“ hradeb je symbolem pro města opevněná. Jediným královským městem dnešního okresu byl Havlíčkův Brod (Teutsch Brod). Jeho počátky sahají do poloviny 13. století, kdy Smil z Lichtenburka založil na Haberské stezce hornickou osadu s názvem Smilův Brod v roce 1274 povýšenou na město a přejmenovanou za vlády krále Jana Lucemburského na Německý Brod.

Tato papírová mapa funguje i v online světě

Více o aplikaci CBS MAP Explorer
Doplňkové parametry
Kategorie: | Mapy |
---|---|
EAN: | 9788053006286 |
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
Přidat komentář